PROZAP na konferencji nawozowej GPCA w Katarze

Od 19 do 22 września 2011 r. w Doha, w Katarze odbyła się druga doroczna konferencja nawozowa Gulf Petrochemicals & Chemicals Association (Stowarzyszenie producentów branży petrochemicznej i chemicznej z regionu Zatoki Perskiej). Tegoroczna edycja była poświęcona wzrostowi produkcji nawozowej na rynkach cechujących się małą stabilnością.

W spotkaniu wzięło udział ponad dwieście pięćdziesiąt osób reprezentujących osiemdziesiąt firm z całego świata, między innymi FERTIL, QAFCO, QAPCO, SABIC, GPIC, Borealis Agrolinz Melamine GmbH, China Nitrogen Fertilizer Association, Haldor Topsoe, Stamicarbon b.v., UHDE GmbH i Yara International ASA. Polski przemysł nawozowy był reprezentowany przez puławskie biuro projektowe PROZAP, które miało w części wystawienniczej swoje stoisko. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Zakładów Azotowych „Puławy” SA.

Celem konferencji była wymiana informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku nawozowym, pojawiających się możliwości i sposobów stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, w szczególności na rynkach o małej stabilności.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy odwiedzili kompleks QAFCO w Messaieed (ok. 50 km na południe od stolicy Kataru, Doha), gdzie zwiedzali nowe wytwórnie amoniaku i mocznika: QAFCO 5 i 6, które po uruchomieniu w przyszłym roku, zwiększą wydajność produkcyjną firmy do 3,57 ml. ton amoniaku i 5,7 ml. ton mocznika rocznie.

Drugi dzień imprezy wypełniały odczyty przedstawicieli poszczególnych firm i organizacji oraz miejscowych władz, na czele z gościem honorowym, Jego Ekscelencją Dr Mohammedem Saleh Al Sada, ministrem Energetyki i Przemysłu Państwa Kataru. Dużym zainteresowaniem delegatów cieszyło się forum techniczne, gdzie poruszano tematy związane z budową, rozruchem i prowadzeniem produkcji w mega wytwórniach mocznika, zapewnianiem zaopatrzenia w surowce w sytuacjach awaryjnych, itp.

Trzeci dzień konferencji przyniósł niezwykle interesujące prezentacje na temat długoterminowych perspektyw rozwoju rynku nawozowego w różnych częściach świata. Mimo, że główny organizator, GPCA skupia przede wszystkim producentów z Bliskiego Wschodu, informacje na temat produkcji i rynków zbytu w Afryce, Indiach i Brazylii, a także w Chinach i Rosji spotkały się z nieprzeciętnym zainteresowaniem. Oprócz oczekiwanych korzyści omawiano także wyzwania i zagrożenia dla rozwoju przemysłu nawozowego w tych krajach.

„Kraje Bliskiego Wschodu to dla nas obszar strategiczny. Realizujemy właśnie kolejne duże zamówienie z tego rejonu świata, a dzięki udziałowi w konferencji mogliśmy spotkać się z kolejnymi potencjalnymi klientami. Nasze rozwiązania z dziedziny ochrony środowiska, między innymi do redukcji emisji pyłu mocznika i amoniaku z wież granulacyjnych i granulatorów cieszą się dużym zainteresowaniem największych producentów nawozów z Zatoki Perskiej. Uczestnictwo w takich spotkaniach, jak konferencja GPCA w Katarze, to niepowtarzalna okazja zdobycia bezcennych informacji o rynku, na którym jesteśmy obecni i w którym chcemy uczestniczyć, jako liczący się partner” – ocenia p. Prezes PROZAP-u Maria Skorupka.

Aktualności